אישור אפוסטיל

עורך דין נוטריון – פזי הרפז עו"ד נוטריון

מהו אישור אפוסטיל?

אפוסטיל, מן הצרפתית – "אישור", הוא אישור הניתן על ידי רשות של מדינה המאמתת כי מסמך או תעודה הם אכן אותנטיים ורשמיים והונפקו על ידי אותה המדינה. אישור אפוסטיל ניתן גם כאישור לסמכותו של נוטריון לאמת מסמכים בחותמו. במקרה זה, חותם המסמך מאשר כי הנוטריון החתום על התעודה אכן מוסמך על ידי המדינה כנוטריון מן המניין. האישור נקבע כחלק מהליך אימות מסמכים ותעודות המקל על אזרחים אשר נדרשים להוכיח את מקוריותו ורשמיותו של מסמך במדינה אחרת. בארץ, אישור אפוסטיל ניתן על ידי משרד החוץ, רשמים של בית משפט השלום ופקידים שהוסמכו לצורך זה ונמצאים ברוב בתי המשפט במדינה.

באילו מקרים יש צורך בחותם אפוסטיל?

כאשר נידרש להציג מסמכים רשמיים במדינה זרה לעיתים נתבקש מעבר לאישור נוטריוני גם אישור אפוסטיל. תעודות אשר מונפקות על ידי המדינה ומוסדותיה כגון: תעודות לידה, נישואין, גירושין, צו ירושה וכדומה. תעודות אלו יש להחתים לרוב בחותם אפוסטיל בנוסף לאישור נוטריוני. עורך דין נוטריון המאמת את חתימתו וחותמו של נוטריון נהוג במקרים בהם יש לתרגם תעודות שונות לשפת מדינת היעד. לא נדרש אישור בכל מקרה בו יש להציג תעודות מסוג זה לכן חשוב לברר האם אכן הדרישה קיימת שכן התהליך עשוי לקחת זמן וכרוך בתשלום.

אישור אפוסטיל

מדוע אישור נוטריוני אינו מספיק?

תוקפו המשפטי של האישור הנוטריוני הוא מקומי, בעוד תוקפו של האישור הינו בינלאומי. אישור נוטריוני מספיק ברוב המקרים בהם יש להציג תעודות מקוריות או מתורגמות במדינה אחרת כאשר פונים למוסדות פרטיים כגון מוסדות להשכלה גבוהה, קרנות שונות וכדומה. האישור למעשה נידרש לרוב עבור מסמכים המונפקים על ידי רשויות המדינה ונחשבים למסמכים "רגישים" הנוגעים לזהותו של אדם ופרטיו הבסיסיים כגון תעודת לידה. למעשה אישור אפוסטיל היא הדרך של מדינה אחת "להוכיח" לאחרת כי המסמך שהונפק על ידה ומוחזק על ידי אזרח שלה הוא אמיתי, רשמי ותקף.

האם אישור אפוסטיל תקף בכל מדינה?

מדינות אשר חתומות על אמנת האג משנת 1961 מקבלות את אישור האפוסטיל. אלו כוללות את רוב מדינות אירופה, ארצות הברית, חלק ממדינות אפריקה, אמריקה הדרומית, אוקיאניה ואסיה. מדינת ישראל כלולה ברשימה זו אך קנדה למשל אינה כלולה.

ראה עוד: נוטריון במרכז

מאמרים נוספים

חיוג מהיר
נווט אלינו