צוואה נוטריונית

עורך דין נוטריון – פזי הרפז עו"ד נוטריון

צוואה נוטריונית היא צוואה שהמצווה חותם עליה בפני נוטריון.

הנוטריון מאמת את פרטי הזהות של המצווה, את כשירותו לחתום על צוואה ואת העובדה שהצוואה וההוראות הכלולות בה נעשו לפי הוראותיו של המצווה ומרצונו החופשי.

היתרונות של צוואה נוטריונית על צוואה "רגילה"

המצווה ניצב בפניו של עו"ד שהוא נוטריון. כלומר עו"ד ותיק ומנוסה ובדרך כלל בקיא בתחום הצוואות. המעמד נעשה בפרטיות מוחלטת ואינו כרוך בעדים נוספים המחויבים בצוואה מסוג צוואה בעדים.

מסמך הצוואה, כאשר מדובר בצוואה נוטריונית, הינו מסמך מהודר ונאה למראה המכבד את החשיבות הנודעת לו. לצוואה מצורף דף הכולל את פרטי האימות והיא כרוכה בסרט אדום ומטבעים בה חותמו וחותמתו האישית של הנוטריון. צווה נוטריונית, כמו כל צוואה, ניתן להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה אך אין חובה לעשות כן.

צוואה נוטריונית

עריכת צוואה

הנוטריון יכול גם לערוך את הצוואה ולנסח אותה לפי הנחיות המצווה. חזקה על הנוטריון שהינו מיומן ומקצועי בתחום הזה של עריכת צוואות.

אפשרות נוספת היא להיפגש עם הנוטריון במקום מגוריו של המצווה. במקרה של מצווה שהניידות קשה עליו ניתן להזמין את הנוטריון והוא יגיע אל המצווה. האפשרות הזו כרוכה אמנם בתוספת תשלום אולם במקרים רבים היא מאפשרת את חתימת הצוואה בתנאים נוחים ומתאימים למצווה.

יש חשיבות גדולה לעריכת צוואה. הוראות חוק הירושה, החלות במקרה שאין צוואה, קובעות הנחיות כלליות ולא תמיד תואמות את רצונו של האדם. המצווה יכול לקבוע מה יעשה ברכושו לאחר מותו. באמצעות עריכת צוואה יכול המצווה להיטיב עם מי שהיטיב עימו.

יתרון נוסף בעריכת צוואה נוטריונית – אפשרות לחלוקה בעין של נכסים: לעיתים מותיר האדם אחריו יותר מנכס אחד. באמצעות הצוואה ניתן לחלק את הנכסים באופן שכל אחד מהיורשים יקבל נכס מסויים. אם לא עושים צוואה מחלקים כל אחד מהנכסים בין היורשים לפי חלקו של כל יורש בעזבון.

לסיכום, מומלץ מאוד לערוך צוואה. ההמלצה יפה לכל גיל ולכל מצב כלכלי שהרי אין אדם יודע מתי יבוא יומו. לאחר ההחלטה על עריכת צוואה כדאי מאוד לפנות לנוטריון העוסק בעריכת צוואות באימות חתימה על הצוואה. יש למסור לנוטריון את ההוראות והוא יכין צוואה מתאימה בהתאם להוראות החוק.
ראה עוד: שירותי נוטריון בתל אביב

מאמרים נוספים

חיוג מהיר
נווט אלינו